Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri
08 Temmuz 2024

Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri


Hürrem Haseki Sultan

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın en meşhur ve etkili eşlerinden birisidir. Tam adı Roxelane veya Roksalana olarak bilinen Hürrem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü kadınlarından birisi olmuştur. II. Selim, Şehzade Mehmed, Şehzade Cihangir ve Mihrimah Sultan'ın annesidir. Hürrem Sultan, 1558 yılında vefat etmiş ve Süleymaniye Camii’ndeki türbesine defnedilmiştir. Mimar Sinan'a birçok hayır eseri yaptırmıştır.

Mahidevran Sultan

Mahidevran Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk eşlerinden biridir. Abdullah Efendi'nin kızı olan Mahidevran Sultan, Şehzade Mustafa'nın annesidir. 1534 yılından sonra oğlunun yanına Bursa'ya yerleşmiş ve 1581 yılında 82 yaşında vefat etmiştir. Şehzade Mustafa'nın türbesine defnedilmiştir.

Gülfem Hatun

Gülfem Hatun, Kanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden bir diğeridir. 1497 yılında İstanbul'da doğmuş ve 65 yaşında yine İstanbul'da vefat etmiştir. 51 yıl süren evliliği boyunca Kanuni Sultan Süleyman'a destek olmuştur. Murad adlı bir şehzadesi vardır. Gülfem Hatun, 1562 yılında öldürülmüştür ve kabir taşında "Şehide-i Saide" yazmaktadır.

Fül-Dâne Hatun

Fül-Dâne Hatun, Kanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden biridir. Abdullah Efendi'nin kızı olan Fül-Dâne Hatun, Şehzade Mahmud'un annesidir. Kanuni Sultan Süleyman'ın diğer eşleri arasında adı sıkça geçmemektedir.

Diğer Eşler

Kanuni Sultan Süleyman'ın dört eşi dışında başka eşlerinin olduğu da rivayet edilmektedir. Bunlar arasında adı bilinmeyen ve Mahmud adlı bir şehzadesi bulunan bir hanım da bulunmaktadır. Bu hanımın mezarı Şehzade Camii'ndedir.

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın tek kızıdır. 1522 yılında İstanbul'da doğmuş ve 1578 yılında vefat etmiştir. İstanbul'da yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii ile tanınmaktadır. 1539 yılında Rüstem Paşa ile evlenmiştir. Rüstem Paşa daha sonra sadrazam olmuştur. Mihrimah Sultan, annesi Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra babasının en yakın danışmanlarından biri olmuştur.

Sonuç

Kanuni Sultan Süleyman'ın eşleri ve çocukları, Osmanlı İmparatorluğu'nun hem siyasi hem de sosyal yapısında önemli rol oynamıştır. Hürrem Sultan ve Mihrimah Sultan gibi güçlü kadınlar, imparatorluğun yönetiminde ve hayır işlerinde büyük etkiler bırakmışlardır. Bu aile, Osmanlı tarihine damgasını vurmuş ve ardında kalıcı eserler bırakmıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

İlginizi Çekebilir

Mimar Sinan

Mimar Sinan

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanuni Sultan Süleyman Şiirleri

Kanuni Sultan Süleyman Şiirleri

Kanuni Sultan Süleyman Belgrat Fethi

Kanuni Sultan Süleyman Belgrat Fethi

Kanuni Sultan Süleyman Rodos'un Fethi

Kanuni Sultan Süleyman Rodos'un Fethi

Kanuni Sultan Süleyman'ın Ölümü Neden Saklandı?

Kanuni Sultan Süleyman'ın Ölümü Neden Saklandı?

Kanuni Sultan Süleyman'ın Yaptığı Savaşlar

Kanuni Sultan Süleyman'ın Yaptığı Savaşlar